Programok

Áraink forintban értendők és az áfát tartalmazzák.

Cuha-völgy        Cuha-völgyi vasút       Kőmosó-szurdok         Ördög-árok       Via ferrata        Cseszneki vár

Forrás: https://bakonycentrum.hu/bakonyi-turak-iii-a-cuha-volgyi-tanosveny/

Cuha- völgy

A Magas-Bakony egyik legszebb része, az országos hírűen szép Cuha-patak völgye. Ebben a vadregényes sziklaszurdokban haladó turistaút nemcsak gyalog, hanem lóval és kerékpárral is jól járható. Aki kisebb nagyobb sétákat, túrákat tesz a Cuha-völgyből kiindulva, kivételes élményben részesülhet.

Hazánk legváltozatosabb formákat megjelenítő tájegysége, a Magas-Bakony a kirándulók méltán kedvelt túraterülete. Az itt található erdőségek zöld szigetként őrzik a természet érintetlenségét, a hajdan legendás betyárokat bújtató égig érő bükkösök, tölgyesek, gyertyánosok között számos szurdok húzódik, mélyükön hegyi patakokkal.

Részletes túraleírás a www.bakonyiprogramok.hu oldalon érhető el.

Forrás: https://bakonycentrum.hu/bakonyi-turak-iii-a-cuha-volgyi-tanosveny/

Cuha – völgyi vasút

A Cuha-patak vadregényes sziklaszurdokában halad a Győr – Veszprém vasútvonal. Aki végigutazik ezen a vonalon és utazását megszakítva kisebb nagyobb sétákat, túrákat tesz a Cuha-völgyből kiindulva, kivételes lehetőséget kap a természeti szépségekben gazdag vonalszakasz és környékének megismerésére, és egy életre szóló élménnyel térhet haza!

A Millennium évében, 1896 decemberében átadott vonal hazánk legszebb vonalvezetésű hegyi vasútja, műszakilag egyedülálló műtárgyaival a svájci hegyi pályák „magyar kistestvére”.

A menetrend a következő linken érhető el: elvira.mav-start.hu

Forrás: https://porva.hu/index.php?p=adatlap&kategoria=latvanyossag&id=110

Kőmosó-szurdok

A cseszneki Vasút utca és a Farkashegyi út kereszteződésénél, keskeny gyalogúton haladva jutunk el a Bakony egyik legszebb sziklaképződményéhez, a Kőmosó-szurdokhoz. Hosszú évszázadok alatt a víz völgyet vájt a sziklába, csodaszép formákat kialakítva. Valamikor itt, ezeken a köveken hömpölygött a hegyekből eredő kis patak vize, amelyet a törökök fürdőnek is használtak (innen a “Török-fürdő” elnevezés).

A szurdokon végighaladva, annak túlsó végén két barlangot találhatunk. Az egyik egy meredek feljáró tetején, kerek nyílással, belül egy nem túl nagy, majdnem kör alakú üreggel ellátott “Kecske-barlang”. A másik ezzel majdnem szemben, egy kürtő-szerű keskeny nyílással nyílik. A nyíláson bebújva (csak elemlámpával) a magas üreg oldalán sárgás képződmény található. Ez a járat a hagyomány szerint egészen a vár ciszternájáig vezetett valamikor, ám ennek valóságalapja igen csekély.

Részletes túraleírás a www.bakonyiprogramok.hu oldalon érhető el.

Forrás: https://www.outdooractive.com/hu/poi/eszaki-bakony/oerdoeg-arok-szurdokvoelgy/23373336/#dmlb=1

Ördög-árok

Bakonyoszlop a Kőhegy és Libahegy közötti völgyben fekszik 271 méteres tengerszint feletti magasságban. Az Ördög-árok fenséges szurdokának kialakulásához a víz mélyítő-romboló hatása, barlangjáratainak beszakadása is hozzájárult.

A völgyoldal szikláiban, ereszeiben csaknem 50 kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg, a szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borítják. Az árok egy meghatározó pontja az Ördög-gát. A szűk szoros alján, falai között egy hatalmas, fentről leszakadt, beszorult sziklatömb hever, mely csupán 2 m széles nyílást hagy az Ördög-kapun át, a “gát” mögé történő 4-5 méteres leereszkedéshez. Itt található a Bakony legnagyobb barlangja, a sűrű-hegyi Ördöglik, széles szája az Ördög-gát felett 32 m magasságban tátong. Környékén mindkét oldalán kisebb barlangok, kőodúk, fülkék, hasadékok sorakoznak. A gáttól mintegy 120 m-re, a jobb oldalon, 10 m magasan nyílik az Ördög-árki (egy emelkedő folyosóból álló, 24 m hosszú, két ízben megtörő) barlang. A szurdokvölgy “S” kanyart ír le, végén újabb sziklás szűkület vár ránk. Rengeteg fát, gallyat, hordalékot sodortak itt össze a zivatarok, a turistaút balról ki is kerüli.

Rómer Flóris 1860-ban ezt írta: Az “ Ördög-árok, a víz és tán a földrengések borzasztó remekműve… vihartól felizgatott kőtenger. Az egész árok medréből háznyi nagyságú sziklák tornyosulnak – itt nem látsz talpalatnyi földet, minden lépted sziklára esik. (Forrás: Bakony turistaatlasz)

Részletes túraleírás a www.bakonyiprogramok.hu oldalon érhető el.

Forrás: http://www.csesznek.info/viaferrata/

Via ferrata

A via ferrata az ötletgazda, Kovács Tamás megfogalmazása szerint az alpesi vidékeken már régóta közkedvelt olyan hegyi út, amelyen előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik az előrehaladást, így nem csak képzett sziklamászók tudnak mászni, hanem a megfelelő kondíció mellett bárki számára elérhető. Fontos azonban, hogy a kezdő mászók ne induljanak útnak tapasztalt túravezető segítsége, és megfelelő felszerelés nélkül.

A 70, 120 és 180 méter hosszú (összesen 370 méter) vasalt utat LEADER-pályázat segítségével, 2012-ben épített meg a Csesznek és Környéke Egyesület, amelyet aztán ingyen használhatnak az érdeklődők a megfelelő felszereléssel. A három útvonal nehézségi foka: C, D és E. A via ferrata útvonalaknál az A jelzésűek a legkönnyebben teljesíthetőek, míg az F betűvel feltüntetetteket kizárólag profi mászóknak ajánlják. “Az Ostromlok útja” C jelzésű, vagyis közepes erősségű útvonal. Ezt a vasalt utat jó fizikai állapotban lévő nőknek és férfiaknak egyaránt ajánlják, olyan érdeklődőknek is, akik életükben először próbálják ki mászótudásukat. A nehezebb D és E utak viszont inkább tapasztalt mászók számára készültek.

Amennyiben mászó felszerelésre lenne szükség, előzetes jelzés alapján bérelhető, 2 500 Ft/fő ellenében. Ha túravezetésre van igény, előzetes bejelentkezés után van erre lehetőség, ennek díja 2 500 Ft/csoport.

Bővebb információ: www.vasaltutak.hu

Forrás: https://trekhunt.com/hu/article/cseszneki-var/

Cseszneki vár

A Bakonyban, a Veszprémből Győrbe vezető országút mentén, festői környezetben, a Vár-hegy Kelet-Nyugati irányában húzódó, dachsteini mészkő- szirtjének éles gerincén áll a még romos állapotában is páratlanul szép 13. században épült gótikus Cseszneki Vár.

A több mint 700 éves Vár virágkora -Zsigmond királyunk uralkodásának idejére- a 15. századra tehető, mely időszakban a Várat birtokló Garai család, impozáns megjelenésű, gótikus lovagvárrá építette át az addig alacsony, belsőtornyos kis Várat. Hadászatilag, országosan is kiemelkedő szerepet először a török időkben – Veszprém eleste után betagozódott a magyar végvári védelmi rendszer első vonalába – majd később, a Rákóczi szabadságharc idején kapott. Utolsó tulajdonosai az Eszterházyak voltak, akik a 18. század közepére barokk Várkastéllyá építették át. Az 1810. évi földrengés nagy károkat okozott az épületegyüttesben, majd az 1820-as, villámcsapásból eredeztethető tűzvész meghozta a Vár végső leromlását.

A Vár egész évben, minden nap 9.00 órától fogadja a látogatókat. Kapuzárás sötétedés előtt 1 órával. Állandó program: Ingyenes várvezetés és várkörnyéki séta tavasztól őszig, minden szombaton 11 és 15, vasárnap 15 órakor.

Bővebb információ: www.csesznekivar.hu

Nézze meg ajánlatainkat és foglaljon még ma!